SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nieudane tarło - przyczyny
Autor Wiadomość
pzadykowicz 
Przemek

Wysłany: 28 Styczeń 2015, 11:49   Nieudane tarło - przyczyny

Rozmnażanie bojowników nie należy do trudnych. Jednak zdarza się, że tarło nie wychodzi.
Oto najczęstsze powody takiej sytuacji.
1. Woda jest za zimna. Do rozmnażania potrzeba minimum 27 stopni. Najlepiej 29-30.
2. Samiec nie klei gniazda. Można to rozwiązać. Przekłada się gniazdo innego samca łyżeczką.
3. Samiec gania i gryzie samicę. Samica może być za młoda. Albo ma niedojrzałą ikrę (nie będzie miała pionowych pasów). Można postawić obok akwarium tarliskowego lusterko, słoik z innym samcem, inną samicą. Nasz samiec „rozrodczy” będzie wtedy mniej atakował samicę. Albo rozdzielić parę i poczekać parę dni.
4. Samiec nie interesuje się samicą. Może być za stary, lub za jasny. Samce starsze niż 12 miesięcy gorzej się mnożą. Tak samo samce o jasnych kolorach.
5. Samica nie interesuje się samcem. Tak samo – wiek. Albo za mało czerwieni u samca. Samice interpretują czerwony kolor samca jako symbol zdrowia, siły i mocnych genów. Nieczerwonym samcom trzeba podawać pokarmy wzbogacone karotenami.
6. Ryby nie mogą się objąć. Zdarza się to, gdy ryby różnią się wielkością. Także bardzo młode pary mają problem ze splataniem ciała.
7. Samica zrzuca ikrę przed tarłem. Znaczy się, że odrzuca samca. Trzeba znaleźć powód, odseparować ryby i próbować znowu po kilku kilkunastodniowej przerwie.
8. Samica zjada jaja. Bardzo często się to zdarza. Dlatego odławiamy ją jak najszybciej po tarle.
9. Samiec zjada jaja. Ikra jest zepsuta. Obumarła, spleśniała, nie została zapłodniona. Druga znana mi przyczyna to poczucie zagrożenia. Krzątanie się po pokoju, pukanie w szybę, wkładanie rąk do wody, drgania (np. remont u sąsiada).

A Wy, jakie jeszcze znacie powody nieudanego tarła?

78yanke 
Krzysiek

Wysłany: 28 Styczeń 2015, 12:22   

10. Agresja samicy wobec samca... Chętnie posłucham czegoś na ten temat

pzadykowicz 
Przemek

Wysłany: 28 Styczeń 2015, 13:02   

Temat agresji jako takiej to na cały oddzielny wątek. Jednak jako przeszkoda w tarle. Samica, która będzie silniejsza i niechętna do tarła (z różnych względów) zwyczajnie dokopie samcowi. Przyczyny odrzucenia samca takie jak w innych przypadkach, ale to samica ma przewagę siły. Dlatego to ona przejawia agresję.
Mój najładniejszy bojownik (ten z avatara) stracił ogon właśnie przy próbie wytarcia z silną samicą.

kwzelo 

Wysłany: 28 Styczeń 2015, 13:06   

Często bywa też tak, że agresja samicy jest spowodowana brakiem gotowości samca do tarła.

pzadykowicz 
Przemek

Wysłany: 28 Styczeń 2015, 14:18   

11. Jeszcze jedna ciekawa rzecz mi się przypomniała. Nie zauważyłem u siebie nigdy, ale wyczytałem jakiś czas temu. Ciśnienie atmosferyczne. Stałe ciśnienie nie sprzyja rozmnażaniu. Ryby przy dłuższym stałym ciśnieniu nie chcą się rozmnażać. Natomiast jego nagły skok lub spadek inicjuje tarło.

Odpowiedz do tematu